KNJIŽNIČNI RED

Članstvo in izkaznica

Člani knjižnice so vsi učenci in delavci šole. Ob vpisu vsak član dobi izkaznico – izposoja brez izkaznice ni možna.

Članarine ni; izposoja je brezplačna.

Izposoja knjižničnega gradiva

Knjižno gradivo je postavljeno v prosti pristop z namenom, da učence vzpodbujamo k samostojnemu iskanju gradiva. Leposlovno gradivo je urejeno po abecedi priimkov avtorjev ter starostnih stopnjah (slikanice, C, P, M), strokovna literatura pa po univerzalni decimalni klasifikaciji (UDK). Člani si lahko izposojajo leposlovne in strokovne knjige ter periodiko. Gradivo, izposojeno v šolski knjižnici, ni dovoljeno izposojati dalje (sošolcem, prijateljem, drugim osebam).

Rok izposoje

Rok izposoje za

• leposlovna in strokovna dela je 14 dni,
  • za periodiko, enciklopedije in leksikone pa 3 dni.

Uporabniku, ki dlje časa ni vrnil izposojenega gradiva, se lahko odreče nadaljna izposoja, dokler le-ta gradiva ne vrne.

Določeno gradivo je namenjeno samo uporabi v čitalnici.

Urnik izposoje

Urnik izposoje je izobešen pri vhodu v knjižnico ter na oglasni deski šole (izjemoma se lahko spremeni med šolskim letom).

Ravnanje s knjižničnim gradivom

S knjižničnim gradivom morajo uporabniki ravnati skrbno. Če je uporabnik izgubil ali poškodoval gradivo, ga knjižničarka izloči in odpiše, uporabnik pa mora zanj plačati odškodnino, gradivo nadomestiti z enako enoto ali pa z novo enoto, katere vrednost je enaka izgubljeni ali poškodovani enoti.

Čitalnica

Poleg knjižnice se nahaja čitalnica. V njej lahko učenci:

• berejo knjige in revije,
  • pišejo referate,
  • se učijo,
  • pišejo domačo nalogo,
  • bogatijo svoj besedni zaklad,
  • pomagajo sošolcem in mlajšim učencem,
  • najdejo svoj mir.

Učenci so lahko v čitalnici v času delovnega časa knjižnice, razen v času knjižničnih ur ali ob morebitni drugi zasedenosti čitalnice.

Obnašanje v prostorih knjižnice in čitalnice

V knjižnici in čitalnici učenci ne smejo:

• jesti in piti,
  • se loviti in skrivati,
  • ne vpiti,
  • ne tekati,
  • ne preklinjati,
  • se ne pretepati,
  • ne trgati in uničevati knjig,
  • ne premeščati knjig na napačne police,
  • se ne norčevati iz mlajših,
  • ne uporabljati mobilnega telefona.

S takšnim početjem motijo druge, zato jih knjižničarka prvič opozori, pri drugem opozorilu pa morajo moteči učenci zapustiti knjižnico.

Knjižnični red Osnovne šole Radenci začne veljati 1. septembra 2013.